RPH

FORMAT RANCANGAN MENGAJAR (BERPUSATKAN GURU)

Sekolah: Sekolah Menengah Teknik Alor setar

Subjek:  Grafik Berkomputer

Tarikh: 04 April 2014                                      Tingkatan: 4 Teknologi Maklumat

Masa :  10.00-10.40 pagi [  40    minit]

Kehadiran: ___/ 20 orang

Topik:  Peralatan Grafik Berkomputer

1.       Perkakasan

Hasil Pembelajaran :


  1. Mengenal pasti peranti input serta menyatakan kegunaannya bagi perkakasan
  2. Mengenal pasti jenis storan serta ciri
  3. Mengenalpasti peranti output serta menyatakan kegunaannya


Objektif Pembelajaran :

-          Pelajar dapat mengenal pasti peranti input serta menyatakan kegunaannya bagi perkakasan
-          Pelajar dapat mengenal pasti jenis storan serta cirri-cirinya.

Bahan Bantu Mengajar

·         Nota pada blog.

Langkah / Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Guru
Aktiviti Pelajar
Catatan

Set Induksi
( 5 minit )

Bacaan doa


Perkakasan

1. Perkakasan perekaan dan perolehan bahan grafik.

Guru membaca doa bersama pelajar


Guru menerangkan peranti input serta menyatakan kegunaannya bagi perkakasan

• tetikus
• tablet grafik
• pena cahaya
• pengimbas
• kamera digital.

.

Ketua kelas mengetuai bacaan doa


Para pelajar mendengar penerangan guru dengan teliti.






Nilai:
-          Keberkatan
-          Kerjasama

BBM:
-          Nota yang telah diupload di internet.
-          Video pada blog









Langkah 1
( 15 minit )

Perkakasan penyimpanan bahan dan
produk grafik




Guru menerangkan jenis storan  serta ciri

• storan dalaman
• storan luaran
• storan mudah alih.

Guru member arahan supaya membuka blog pada alamat ini http://notakomputergrafik.blogspot.com/ untuk rujukan

Pelajar memberi tumpuan dan membuat catatan








Para pelajar mendengar penerangan guru dengan teliti.


Kaedah:
-          Penerangan


Nilai:
-          Ketekunan

ABM:
-          Papan putih, pen marker.





Langkah 2
(15 minit )

 Perkakasan pemaparan produk grafik






Guru menerangkan peranti output serta
menyatakan kegunaannya

• pemapar
• projektor LCD
• pemplot
• pencetak (laser dan inkjet)

Pelajar mendengar dan membuat catatan



Para pelajar mendengar penerangan guru dan mencatat nota.

Nilai:
-          Ketekunan


Kaedah:
-          Penerangan

ABM:
-          Papan putih dan pen marker

Penutup
( 5 minit )

Kesimpulan


Guru memberikan latihan berdasarkan tajuk yang dipelajari dan perlu disiapkan dirumah.

Pelajar mendengar arahan guru.



Refleksi :

Pelajar dapat mengikut arahan guru dengan baik dan untuk mengukuhkan lagi pemahaman pelajar terhadap pengajaran yang telah diberikan.Selain itu, pelajar juga dapat mempelajari dengan mudah dan dapat mendengar arahan yang disampaikan dengan baik dan juga dapat menyesaikan tugas-tugas yang diberikan dengan baik.

No comments:

Post a Comment